بیا سایت ایران, تفکر رو به جلو

چرا کامپیوتر IBM از Intel 8088 استفاده کرد

یکی از تصمیمات بزرگ IBM در ایجاد اصل IBM PC در حال استفاده از پردازنده Intel 8088 به عنوان واحد پردازش مرکزی (CPU) خود بود. ) این امر در ایجاد معماری اینتل – که اغلب معماری x86 نامیده می شود – به عنوان استانداردی برای اکثریت قریب به اتفاق صنعت کامپیوترهای شخصی بسیار تأثیرگذار بود. اما داستانهای زیادی در مورد نحوه تصمیم گیری وجود دارد.

تا آن زمان ، تقریباً همه رایانه های شخصی محبوب از پردازنده های 8 بیتی استفاده می کردند. این شامل Intel 8080 بود که در MITS Altair 8800 (دستگاهی که منجر به بیل گیتس و پل آلن اولین PC BASIC و سپس تاسیس مایکروسافت را ایجاد کرد) ؛ Zilog Z80 ، تراشه ای که سازگاری با 8080 را همراه با پیشرفت های مختلف ارائه می دهد و مورد استفاده قرار می گیرد در Osborne 1 ، Kaypro II و بسیاری دیگر از ماشینهای مبتنی بر CP/M ؛ و MOS Technology 6502 ، که در Apple II و Commodore PET استفاده می شد.

اینتل 8080 خود را با 8085 8 بیتی دنبال کرد و 8086 16 بیتی را در 1978 معرفی کرد. پس از آن 8088 ، که دارای معماری داخلی 16 بیتی مشابه بود اما به یک گذرگاه داده 8 بیتی متصل بود ، دنبال شد. ، در سال 1979. در همین حال ، برخی دیگر از تراشه های پیشرفته تر به بازار می آمدند ، مانند Motorola 68000 با دستورالعمل های 32 بیتی ، که در 1979 معرفی شد و بعداً پردازنده لیزا و مکینتاش اپل ، Commodore Amiga و تعدادی ایستگاه کاری مبتنی بر UNIX بود. هم گیتس و هم آلن می گویند مایکروسافت با استفاده از پردازنده 8 بیتی IBM صحبت کرده و به جای آن به 8088 16 بیتی رفته است. google.com/books؟id=wVDB2C8IJRYC&printsec=frontcover&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false “target =” _ blank “> مصاحبه ای که با او انجام دادم برای مجله PC در ماه مارس 1997:

“برای IBM این امر بسیار متفاوت بود زیرا این پروژه ای بود که آنها به تأمین کننده – شریک ، هرطور که شما ما می نامید – اجازه می دهند تا تعریف ماشین و عناصر اساسی ماشین را ارائه می دهند. هنگامی که آنها برای اولین بار به ما مراجعه کردند ، ایده آنها این بود که یک کامپیوتر 8 بیتی انجام دهند. و این پروژه بیشتر قابل توجه بود زیرا آنها این کار را به سرعت انجام می دادند و از یک شرکت خارجی استفاده می کردند … موضوع این بود: آیا می توانید با افراد خارجی کار کنید ، که در این مورد بیشتر خود ما بودیم اما اینتل نیز این کار را سریع انجام دادید؟ و مهندس اصلی پروژه لو اگبرشت ، سریع حرکت می کرد. هنگامی که IBM را متقاعد کردیم که 16 بیتی کند (و ما 68000 را مشاهده کردیم که متأسفانه در آن زمان اشکال زدایی نشده بود ، بنابراین تصمیم گرفتیم 8086 را بفروشیم) ، وی آن مادربرد را در حدود 40 روز بیرون زد. “

آلن در زندگینامه خود در سال 2011 به همان اندازه بر این دیدگاه اصرار دارد ( ایده مرد: خاطره ای از بنیانگذاران مایکروسافت ) ، و می گوید: “بعد از اینکه آنها را از دستگاه 8 بیتی بیرون کشیدیم و آنها را به دست آوردیم اینتل 8086 (یا همان 8088 ارزان تر اما تقریباً یکسان) همه چیز را در کابینت 16 بیتی ما می خواست. ” اما تیم IBM داستان متفاوتی را بیان می کند.

دیو بردلی ، نویسنده BIOS (سیستم خروجی اصلی ورودی) برای کامپیوتر IBM ، و بسیاری دیگر از مهندسان درگیر می گویند IBM قبلاً تصمیم گرفته بود از معماری x86 در حالی که پروژه هنوز یک وظیفه بود آماده شدن برای تصویب مدیریت در آگوست 1980.

در سال 1990 ، بردلی به بایت چهار دلیل برای انتخاب 8088 وجود داشت. اول ، باید یک تراشه 16 بیتی بود که از محدودیت حافظه 64K پردازنده های 8 بیتی عبور می کرد. دوم ، پردازنده و تراشه های جانبی آن باید فوراً از نظر مقدار در دسترس باشند. سوم ، باید فناوری IBM با آن آشنا بود. چهارم ، باید زبان ها و سیستم عامل های موجود داشته باشد.

این امر در تصمیم گیری برای 8086 یا 8088 منطقی است. تراشه های جدیدتر مانند موتورولا 68000 هنوز تراشه های جانبی را آماده نکرده بودند. تابستان 1980. و IBM با خانواده اینتل بسیار آشنا بود. در واقع ، بردلی به تازگی ایجاد نرم افزار کنترل برای IBM DataMaster را که بر اساس 8 بیتی 8085. بردلی گفت IBM 8088 را با گذرگاه 8 بیتی انتخاب کرد زیرا در RAM ، ROM و تراشه های منطقی صرفه جویی می کرد.

بلوزهای بزرگ: ایجاد نشدن IBM ، توسط پل کارول ، تیم PC نسخه 8 بیتی را انتخاب کرده است زیرا استفاده از پردازنده کامل 16 بیتی ممکن است باعث شود که کمیته مدیریت IBM پروژه را لغو کند زیرا از فروش محصولات قوی تر خود آسیب می بیند. بیل سندز ، که مهندسی سخت افزار پروژه را بر عهده داشت ، در چند مصاحبه موارد مشابهی گفته است.

توصیه شده توسط ویراستاران ما

در هارد دیسک: بیل گیتس و ایجاد امپراتوری مایکروسافت توسط جیمز والاس و جیم اریکسون ، سندز گفت IBM چندین تراشه مختلف در نظر گرفته است ، از جمله 68000 ، اما 68000 هنوز شش تا نه ماه دیرتر از زمان مورد نیاز IBM بود. جک سامز ، سرپرست توسعه نرم افزار ، گفت که IBM قبلاً تصمیم گرفته بود از تراشه 16 بیتی قبل از تماس با گیتس استفاده کند ، اما آنها به او نگفتند.

تصمیم به استفاده از 8088 تنظیم کننده مرحله ای برای محاسبات استاندارد صنعت که تا به امروز ادامه دارد. بسیاری از شرکتهای دیگر ماشینهایی را ایجاد کردند که 8088 و بعداً 8086 را اجرا می کردند. این امر با معرفی 80286 (که IBM در رایانه AT خود در سال 1984 استفاده کرد) و طراحی های بعدی ادامه پیدا کرد. AMD در ابتدا با اینتل قرارداد بست تا منبع دوم پردازنده های 8086 و 8088 باشد ، زیرا در روزهای اولیه صنعت ، شرکت ها خواهان تامین کنندگان متعدد بودند. بعداً ، پس از دعاوی فراوان ، AMD معماری سازگار با x86 خود را ایجاد کرد. با هم ، دو شرکت تحت سلطه فروش پردازنده برای بازار کامپیوتر ، به استثنای قابل توجه اپل ، که تا زمان انتقال به اینتل از معماری Motorola و معماری IBM-Motorola PowerPC استفاده می کرد.

امروزه تقریباً هر لپ تاپ و دسکتاپ فروخته شده قادر به اجرای نرم افزاری است که برای معماری اصلی 8088/86 طراحی شده است و بنابراین برای رایانه اصلی IBM.

برای اطلاعات بیشتر ، پوشش کامل PCMag از چهلمین سالگرد راه اندازی IBM PC را بررسی کنید:

این خبرنامه ممکن است حاوی تبلیغات ، معاملات یا پیوندهای وابسته باشد. اشتراک در خبرنامه نشان دهنده رضایت شما از شرایط استفاده و خط مشی رازداری . هر زمان که بخواهید می توانید خبرنامه را لغو کنید.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *