بیا سایت ایران, تفریحات خانگی

8K چیست؟ آیا باید تلویزیون جدیدی بخرید یا منتظر بمانید؟

شاید از زمان ظهور شما یک تلویزیون 4K تلویزیون داشته اید. شاید شما اخیراً ارتقا داده اید. شاید هنوز از تلویزیون 1080p استفاده می کنید. وضعیت صفحه نمایش فعلی شما هر چه باشد ، احتمالاً در مورد مواردی که بعد از 4K: 8K پیش می آید شنیده اید. این جهش بزرگ بعدی در وضوح تلویزیون است. و مانند 4K ، انتقال نیاز به فناوری های جدید دارد. در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد 8K بدانید آمده است: این چیست ، چه زمانی است و چه چیزی باید کار کند. توضیح کوتاه این است: تلویزیون های 8K اینجا هستند ، اما برای خرید یکی نباید عجله کنید .


اصول اولیه 8K

8K وضوح بالاتری نسبت به 4K دارد – و بس. صفحه نمایش های 1080p دارای وضوح 1،920 در 1080 پیکسل هستند. صفحه نمایش های 4K این اعداد را دو برابر می کنند و 3840 در 2160 و تعداد پیکسل ها را چهار برابر می کنند. 8K دوباره اعداد را دو برابر می کند و رزولوشن آن 7680 در 4320 است. این تعداد پیکسل ها چهار برابر 4K است ، یعنی 16 برابر تلویزیون های 1080p است.

از نظر زمینه ، تلویزیون خود را از نزدیک ببینید. سعی کنید یک پیکسل (نه چراغ های قرمز ، سبز و آبی جداگانه) پیدا کنید ؛ این زیر پیکسل ها هستند ، به این معنی که شما خیلی نزدیک هستید. اگر به صفحه 4K نگاه می کنید ، تصور کنید چهار پیکسل فضای آن پیکسل را اشغال می کند. اگر به صفحه 1080p نگاه می کنید ، یک شبکه از شانزده پیکسل ، چهار در چهار ، در همان پیکسل واحد تصویر کنید. اونم 8K وضوح آن بسیار بیشتر از 4K و بسیار بسیار بیشتر از 1080p است.

8K


HDR چطور؟

اگر به تلویزیون و 4K توجه کرده اید ، اصطلاح HDR — محدوده دینامیکی بالا. همچنین ممکن است با HDR چیست و تفاوت آن با 4K گیج شده باشید. HDR می تواند یک مفهوم پیچیده باشد ، اما مهم است که بدانید چرا که 8K همچنان در حال توسعه است و مفید است که بدانید هنگام خرید تلویزیون 4K.

وضوح تصویر – 1080p ، 4K و 8K – عدد را نشان می دهد پیکسل روی صفحه HDR و SDR (محدوده دینامیکی استاندارد) مشخص می کند که هر یک از آن پیکسل ها چه چیزی را نشان می دهد. به هر پیکسل مقادیری اختصاص داده می شود که روشنایی زیرپیکسل های قرمز ، سبز و آبی (و گاهی سفید) آن را تعیین می کند ، که به ترتیب رنگ و نور پیکسل ، یا دقیق تر ، رنگ و روشنایی آن را تشکیل می دهد.

SDR و محدوده رنگ استاندارد به دلیل محدودیت های فنی تلویزیون های CRT ، که این استانداردها را دهه ها پیش تعیین کرده بود ، عمداً محدود شده است. مقدار نور بین 16 تا 238 در مقیاس 1 تا 255 و رنگ در Rec در نظر گرفته می شود. فضای رنگ 709 ، بخش کوچکی از طیف کامل نور مرئی. استانداردهای پخش در آن محدوده تعریف شد زیرا نمایشگرهای CRT نمی توانند به طور دقیق تیره تر ، روشن تر یا رنگی تر شوند. این بدان معناست که هرگونه سیگنالی که از طریق هوا ، کابل یا ماهواره ارسال می شود و اکثر رسانه های فیزیکی و پخش کننده نیز محدود است. طیف گسترده ای از مقادیر موجود در نور و رنگ. برای نور ، این به معنی 1 تا 255 است ، اغلب به دلیل عمق بیت بیشتر ، بین سطوح نور بین آنها بسیار بیشتر است. تلویزیون های HDR از محدوده بسیار وسیع تری برای روشنایی و رنگ استفاده می کنند و مراحل بیشتری در بین آنها انجام می شود تا تلویزیون های SDR.

انواع مختلف HDR قابلیت های متفاوتی دارند. بررسی تفاوت های هر یک از آنها می تواند داستان خاص خود باشد. تنها چیزی که باید در مورد HDR بدانید این است که 4K تعداد پیکسل ها را تعیین می کند و SDR/HDR تعیین می کند که هر پیکسل چه کاری انجام می دهد. تقریباً تمام محتوای HDR 4K است ، اما همه محتوای 4K HDR نیستند.

8K QLED

این منطق تا 8K نیز گسترش می یابد. محتوای 8K می تواند HDR باشد ، همانطور که محتوای 4K می تواند. همچنین می تواند SDR باشد ، با مقادیر محدودتر برای هر پیکسل. البته ، اکثر محتوای 8K احتمالاً در HDR در دسترس خواهند بود ، اما ما راهی نداریم که بدانیم-هنوز محتوای 8K مصرف کننده در دسترس نیست.


اتصال به اینترنت 5G . پاسخ کوتاه این است که 8K به (حداقل) HDMI 2.1 نیاز دارد. HDMI برای کابل ها و دستگاه های سینمای خانگی کاربرد دارد. این اطمینان می دهد که کابل های شما و دستگاه های منبع مورد استفاده شما می توانند الزامات پهنای باند لازم برای حمل محتوای 8K را برطرف کنند.

در اینجا اعدادی وجود دارد که دلیل آن را نشان می دهد. HDMI 2.1 استاندارد نسبتاً جدیدی است که برای محتوای با کیفیت 4K و 8K طراحی شده است. این پهنای باند حداکثر 48 گیگابیت بر ثانیه است – سه برابر استاندارد HDMI 2.0 (18 گیگابیت بر ثانیه) ، که حداکثر تا 4K60 فیلم پشتیبانی می کند. هرچه اتصال پهنای باند کمتر باشد ، وضوح تصویر و نرخ فریم ویدیو پایین تر است و می توانید فیلم را فشرده تر کنید ، که به جزئیات خوب آسیب می رساند. HDMI 2.1 می تواند ویدیوی 8K با کیفیت بالا و فشرده نشده را تا 60 فریم در ثانیه مدیریت کند و همچنین می تواند فیلم بدون فشرده 4K120 را نیز حمل کند.

بهترین تلویزیون های 8K که آزمایش کرده ایم

بنابراین بله ، این بدان معناست که شما احتمالاً مجبور خواهید بود خرید کابل های جدید . کابلهای برتر HDMI Premium High-Speed ​​دارای حداکثر سرعت تا 18 گیگابیت بر ثانیه هستند. برای رسیدگی به الزامات 8K ، باید منتظر بمانید تا انجمن HDMI به طور رسمی برخی از کابل های HDMI با سرعت فوق العاده را تأیید کند ، یا در غیر این صورت به دنبال کابل هایی باشید که معیارها را رعایت کرده و حداکثر پهنای باند 48 گیگابیت بر ثانیه (Monoprice در حال حاضر دو کابل HDMI 8K دارد) از ده ها نسخه مختلف آن). دستگاه منبع شما باید از ویدئوی 8K پشتیبانی کند و از HDMI 2.1 نیز برخوردار باشد. HDMI 2.1 همه چیز را در مسیر سیگنال از منبع به صفحه تعریف می کند ، از جمله پورت های پخش کننده رسانه ، سیستم بازی یا پخش کننده Blu-ray شما. حتی اگر دستگاه شما بتواند ویدیوی 8K را پخش کند ، مهم نیست اگر واقعاً نتواند آن ویدیو را به تلویزیون شما برساند.

8K QLED


آیا اکنون زمان خرید تلویزیون 8K است؟

اکنون زمان آن نیست برای خرید 8K – حداقل برای اکثر خریداران. شما می توانید یک تلویزیون 8K با قیمت تلویزیون 4K در زمان شروع به کار خود پیدا کنید. یعنی چند هزار دلار. آنها اغلب تلویزیون های درجه یک یا شاخص هستند ، که در بالای لیست تولیدکنندگان ایستاده و کیفیت تصویر چشمگیری را ارائه می دهند. به عنوان مثال ، TCL 8K 6 Series ، دارای بهترین کنتراست است که در LED- دیده ایم LCD با نور پس زمینه همچنین هزینه آن تقریباً دو برابر سری 4K 6 TCL است که کیفیت تصویر فوق العاده ای نیز دارد.

پرش به سمت پهنای باند اولیه و تظاهر به تلویزیون 8K یک پیگیری منطقی برای هرکسی است که بودجه آن را دارد ، مگر اینکه واقعاً هیچ محتوای 8K در اختیار مصرف کنندگان قرار نگیرد. اگر یک رایانه بازی فوق العاده قدرتمند دارید ، ممکن است بتوانید برخی از بازی ها را وادار کنید تا با وضوح عالی 8K اجرا شوند ، اما این تنها چیزی است که می توانید در حال حاضر به آن امیدوار باشید. هر چیزی که می خواهید در تلویزیون 8K خود تماشا کنید از وضوح 4K یا کمتر تبدیل می شود و آنطور که انتظار دارید تیز نخواهد بود.


اگر نه اکنون ، کی؟

اکثر مردم می توانند انتظار داشته باشند حداقل دو سال منتظر بمانند تا تلویزیون های 8K یک انتخاب واقع بینانه باشند. ما شاهد این هستیم که 8K ها تبدیل به ردیف جدید تلویزیون “درجه یک” می شوند ، که هنوز هم یک جهش قوی در قیمت است ، اما به عنوان مدل های برتر مصرف کننده به جای فناوری پیشرفته ای که باید سفارش خاصی را ارائه دهید.

توصیه شده توسط ویراستاران ما

انتظار می رود تا اواخر امسال تلویزیونهای 8K متوسط ​​بیشتری در محدوده 2000 دلار ، مانند مدل TCL فوق ، مشاهده کنید. این فناوری جلا داده شده و بهینه شده است تا بتوان تلویزیون های 8K را در مقیاس بزرگ با این قیمت ها به فروش رساند ، اما همچنان قیمت بالایی دارند. به این زودی یک تلویزیون 8000 دلاری با قیمت 1000 دلار دریافت نخواهید کرد.

NHK 8K

البته این فقط جنبه تلویزیون است. محتوا داستان دیگری است و س muchالی بسیار بزرگتر. محتوای 8K هنوز به هیچ جریان ، پخش یا رسانه فیزیکی نرسیده است. نمایش ها و فیلم ها هنوز باید با سرعت قابل توجهی فیلمبرداری ، تسلط و توزیع شوند. بی بی سی و NHK در حال آزمایش ویدئوی 8K هستند ، اما در خارج از آزمایشات بسیار محدود ، انتظار ندارید که به این زودی ها گسترده شود. ما هنوز پخش زنده 4K در طبیعت نداریم. چند سال دیگر منتظر می مانیم تا محتوای بومی 8K در دسترس مصرف کنندگان قرار گیرد. احتمالاً ویدئوی جریانی ابتدا پخش می شود.

در حالی که هیچ یک از خدمات اصلی خدمات جریان (علاوه بر پشتیبانی YouTube از فرمت) هنوز برنامه های 8K را اعلام کرده اند ، اولین نمایش ها و فیلم های 8K در خانه احتمالاً از آمازون ، Apple TV+، Disney+و Netflix ارائه می شود.

امیدوارم ، ما همزمان چند صدای غرش برای رسانه های فیزیکی سازگار با 8K می شنویم. اگرچه دیسک های Blu-ray Ultra HD جهان را به روش Blu-ray و DVD های معمولی به آتش نمی کشند ، اما آنها بخشی حیاتی از مجموعه فیلم های سینفیل هستند. چه دیسک های نوری 8K و چه برخی از رسانه های حالت جامد جدید ، امیدواریم هنوز بتوانیم فیلم های مورد علاقه خود را در دست داشته باشیم و آنها را با وضوح 8K تماشا کنیم.

سپس بازی 8K وجود دارد. روی کاغذ ، PlayStation 5 و Xbox Series X قادر به 8K هستند. هم سونی و هم مایکروسافت می گویند جدیدترین کنسول های آنها در نهایت از محتوای 8K از جمله بازی های ویدئویی پشتیبانی خواهند کرد. با این حال ، هیچ کدام از سیستم ها در حال حاضر 8K را فعال نمی کنند ، بنابراین به نظر می رسد که ما کمی در انتظار هستیم.

در مورد پخش ، کابل و ماهواره؟ نفست را حبس نکن حتی ویدیوهای 4K نیز از طریق آن خدمات بسیار محدود است. علاوه بر پخش آزمایشی BBC/NHK ، انتظار نداشته باشید که در آینده ای نزدیک شاهد پخش 8K روی آنتن باشید.

در حال حاضر – و در چند سال آینده – 4K بسیار خوب است. برای پیدا کردن مدل مناسب برای شما ، به بهترین تلویزیون به گزینه های ما مراجعه کنید.

این خبرنامه ممکن است حاوی تبلیغات ، معاملات یا پیوندهای وابسته باشد. اشتراک در خبرنامه نشان دهنده رضایت شما از شرایط استفاده و خط مشی رازداری . هر زمان که بخواهید می توانید خبرنامه را لغو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *