بیا سایت ایران, رایانه های رومیزی

PC IBM در 40: درس های آموخته شده

امروز چهلمین سالگرد معرفی رایانه شخصی IBM است. من در مورد تیم که رایانه را ایجاد کرده و چرا آنها معماری باز ، چگونه آنها به پایان رسید با DOS مایکروسافت به عنوان سیستم عامل استاندارد و چرا آنها پردازنده مرکزی Intel 8088 را انتخاب کردند.

با نگاهی به گذشته ، مشخص است که این تصمیمات نه تنها بر PC IBM و IBM به عنوان یک شرکت بلکه همچنین جهت کل صنعت کامپیوتر اگر IBM یک معماری باز را انتخاب نکرده بود اما در عوض با چیزی اختصاصی تر کار می کرد ، مطمئناً زمان بیشتری طول می کشید تا رایانه به بازار عرضه شود و اپل ، Tandy یا آزبورن می توانند به عنوان استاندارد تجاری تبدیل شوند.

از آنجا که IBM یک معماری باز را انتخاب کرد ، درها را برای سخت افزارهای شخص ثالث (بردهای اضافی و فروشندگان جانبی) و نرم افزار باز گذاشت ، که مسلماً برای IBM چیز خوبی بود ، زیرا یک اکوسیستم را ایجاد کرد که رایانه را با ارزش تر کرد. اما این راه را برای شرکت های دیگر برای ایجاد محصولاتی که از همان محصولات استفاده می کنند باز گذاشت و منجر به این شد که ده ها شرکت تجهیزات سازگار با IBM را تولید کنند ، از استارتاپ های آن زمان مانند Compaq ، Dell و Gateway گرفته تا شرکت های تاسیس شده مانند Digital تجهیزات و هیولت پاکارد.

1983 Compaq Portable

قابل حمل Compaq
(عکس: انتشارات آینده / مشارکت کننده / گتی ایماژ)

این امر رقابت بیشتری را ایجاد کرد ، زیرا بسیاری از فروشندگان دیگر سریعتر اقدام به ایجاد نوآوری در محصول کردند ، از جمله گرافیک بهتر و رایانه های قابل حمل بیشتر. موفقیت PC IBM منجر به بخش سیستم های ورودی IBM و بزرگ شدن گروه PC شد. دیگر نمی تواند به سرعت در روزهای پروژه شطرنج حرکت کند. در واقع ، IBM در 1987 با استفاده از معماری ریز کانال که به برخی از مزایای فنی جالب در آن زمان ، جامعه تجاری عمدتا به دنبال بهبودهایی در معماری سازگار موجود بود.

آیا IBM و Digital Research می توانستند ابتدا در مورد توافق عدم افشای اطلاعات (که مایکروسافت موافقت کرد ظاهراً بدون خیلی فکر می کنم) ، CP/M ممکن است به سیستم عامل غالب تبدیل شده باشد. مایکروسافت به احتمال زیاد عرضه کننده اصلی زبانها باقی می ماند و در حال حاضر در مورد برنامه های کاربردی فکر می کرد ، اما ممکن است بازار نرم افزار سالها از هم گسیخته تر باشد.

همچنین ممکن است اگر مایکروسافت حقوق DOS را به فروشندگان دیگر بفروشید ، بازار سازگار با IBM ممکن است هرگز وجود نداشته باشد ، یا چندین فروشنده که CP/M می فروشند می توانند به استاندارد تجاری تبدیل شوند. مشهور است که آی بی ام نمی تواند در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 کنترل سیستم عامل ها را با OS/2 بازیابی کند. اما لینوکس منبع باز سرانجام به یک رقیب جدی در سرور تبدیل می شود و ارزش راه حل ارزان قیمت را که توسط چندین فروشنده پشتیبانی می شود ، ثابت می کند.

اگر این پلتفرم نبود ، هیچ کدام اهمیتی نداشت. موفق در جذب برنامه های کاربردی عالی در حالی که رایانه IBM در روزهای اولیه خود با VisiCalc و EasyWriter موفق بود ، اما تا زمانی که “برنامه های قاتل” ظاهر نشد-بخصوص صفحه گسترده Lotus 1-2-3 (که نشان می دهد 16 بیت بیشتر است برنامه کاربردی می تواند از نسخه 8 بیتی) و بعدا پردازنده های واژه مانند WordPerfect و MultiMate انجام دهد.

اگر IBM معماری 8086 را انتخاب نکرده بود ، به احتمال زیاد شرکتی دیگر اولین شرکت با 16 محبوب ترین بود. کمی کامپیوتر شخصی هر یک از گزینه های دیگر 16 بیتی زمان بیشتری می برد و احتمالاً یک رایانه 8 بیتی تفاوت چندانی با آنچه در بازار وجود داشت ، نداشت. در اینجا ، تصمیمات اینتل برای ساختن یک تراشه 16 بیتی زودهنگام و سازگاری آن با تراشه های قبلی در بازار (بنابراین دسترسی سریع به برنامه ها آسان تر می شود) بسیار مهم بود.

در واقع ، اینتل و رقیب AMD در فرمول افزودن ویژگی های بیشتر اما حفظ سازگاری در 30 سال گذشته عمل کرده است. هنگامی که آنها از این امر دور شدند ، موفق نبودند ، همانطور که IBM هنگامی که سعی کرد معماری جدیدی با PowerPC خود ایجاد کند (هر چند که بعداً در ماشین های بازی خانه پیدا کرد.) معماری x86 امروزه تقریباً کل را شامل می شود. بازار رایانه های رومیزی و لپ تاپ و اکثریت قریب به اتفاق سرورها ، اگرچه محصولات مبتنی بر ARM در تلفن ها و رایانه های لوحی غالب هستند و در سال گذشته نفوذهای کوچک اما رو به رشدی به رایانه های شخصی داشته اند (بیشتر از طریق M1 -based machines) و سرورها.

توصیه شده توسط ویراستاران ما

همچنین درست است که طراحی باز سخت افزار و نرم افزار زمینه را برای بسیاری از شرکت های فناوری که از آن زمان شروع به کار کرده اند و برای اکوسیستم فناوری که ما اکنون آن را بدیهی می دانیم ، فراهم کرده است. باز بودن سخت افزار IBM منجر به انفجار سازندگان “سازگار با رایانه” شد ، اگرچه واقعیت های تجاری اکنون این بازار را برای تعداد انگشت شماری از شرکت های بزرگ-ایسر ، ایسوس ، دل ، اچ پی ، لنوو و مایکروسافت (سرفیس)-و چندین طاقچه تثبیت کرده است. تامین کنندگان ، که همگی آنها لپ تاپ بیشتری نسبت به کامپیوترهای رومیزی می فروشند. در حالی که تلفن ها دقیقاً از همان مدل پیروی نکرده اند (آنها معمولاً اجزایی ندارند که بتوانید آنها را عوض یا خارج کنید) ، این مفهوم از نظر مجموعه دستورالعمل های استاندارد (مبتنی بر ARM) و اتصالات مانند USB-C .

در حالی که رایانه IBM اولین دستگاه نبود دستگاه اجازه می دهد تا نرم افزار شخص ثالث را مجاز کند-هر رایانه شخصی از زمانی که Altair این را ارائه کرده است-چنین بود بازی را تغییر داد که این امر برای انواع شرکت های نرم افزاری ، از برنامه های بهره وری گرفته تا بازی ها ، فرصت ایجاد کرد.

ما هرگز به طور قطع نمی دانیم که اگر IBM در مورد رایانه اصلی IBM تصمیمات متفاوتی می گرفت ، چه اتفاقی می افتاد. اما ما می دانیم که این انتخاب های اولیه عواقبی داشت که بسیار فراتر از آرزوهای افراد در آن زمان بود.

برای اطلاعات بیشتر ، پوشش کامل PCMag از چهلمین سالگرد PC IBM را بررسی کنید:

این خبرنامه ممکن است حاوی تبلیغات ، معاملات یا پیوندهای وابسته باشد. اشتراک در خبرنامه نشان دهنده رضایت شما از شرایط استفاده و خط مشی رازداری . هر زمان که بخواهید می توانید خبرنامه را لغو کنید.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *