بیا سایت ایران, تفکر رو به جلو

Project Chess: The Story Behind the Original IBM PC

در 12 آگوست 1981 ، IBM رایانه شخصی IBM را معرفی کرد. این اولین رایانه شخصی نبود ، اما استانداردهایی را ایجاد کرد که به طرق مختلف در 40 سال گذشته بر رایان personal شخصی مسلط بوده است ، از جمله معماری باز ، پردازنده معماری اینتل و سیستم عامل مایکروسافت.

شاید مهمترین تصمیمی که IBM در مورد رایانه شخصی گرفت تولید آن در زیرساخت های موجود نبود بلکه آن را به گروه نسبتاً کوچکی از ماوریکس در بوکا راتون فلوریدا واگذار کرد.

این پروژه به عنوان نتیجه ارائه ویلیام سی بیل لو ، مدیر آزمایشگاه واحد سیستم های سطح ورود IBM (ELS) در بوکا راتون ، قبل از کمیته مدیریت شرکتی IBM ، از جمله جان اپل ، رئیس IBM و رئیس فرانک کاری ، در جولای 1980. در این نقطه ، تعدادی از رایانه های شخصی محبوب در بازار وجود داشت ، از جمله Apple II و تعدادی ماشین آلات که سیستم عامل CP/M .

Portrait of William Lowe, from IBM/InfoCast, at the annual PC Forum, Naples, Florida, February 21-24, 1988. (Photo by Ann E. Yow-Dyson/Getty Images)

ویلیام لو در سال 1988
(عکس: Ann E. Yow-Dyson/Getty Images)

ظاهراً سالهاست که ایده رایانه شخصی از طرف Cary خوشش آمده بود ، اما بوروکراسی معروف IBM قانع نشد. در عوض ، محصولات بسیار بزرگ ، گران و بیش از حد متمرکز بر شرکت ها را برای رسیدن به بازار انبوه ، مانند Datamaster و IBM 5100 ، ایجاد کرد.

اما لو کمیته را متقاعد کرد که گروه کوچکی بر قرار دادن قطعاتی از صنعت خارج ، به جای ایجاد چیزی جدید در IBM ، در واقع می تواند یک کامپیوتر جدید را در یک سال ایجاد کند. او مجوز گرفت و گروهی متشکل از 12 مهندس را به عنوان بخشی از پروژه شطرنج به کار گرفت.

در ماه بعد ، نیروی کار لو با چندین بازیکن دیگر در صنعت جوان جلسات متعددی برگزار کرد. تعدادی از تصمیمات کلیدی یکی فروش رایانه شخصی IBM از طریق ComputerLand و Sears ، فروشگاههای خرده فروشی Roebuck و همچنین ارائه آن از طریق کارکنان سفارشی فروش IBM بود.

جک سمس ، سرپرست توسعه نرم افزار ، با شرکت های نرم افزاری از جمله مایکروسافت تماس می گرفت. گروه تصمیم گرفت از “معماری باز” استفاده کند و مجوز واحد پردازش مرکزی (CPU) و اکثر قطعات سخت افزاری دیگر را از خارج IBM دریافت کند. ، 1980 ، لوو و دو مهندس ، Bill Syndes و Lew Eggebrecht ، نمونه اولیه را به کمیته مدیریت شرکت نشان دادند. این طرح اولیه را تأیید کرد و به Project Chess اجازه داد تا یک رایانه شخصی با نام کد Acorn ایجاد کند.

طبق کتاب 1993 گیتس ، توسط استفان مانس و پل اندروز ، برنامه نمونه اولیه دارای 32 هزار حافظه فقط خواندنی (ROS ، که بقیه ROM می نامند) ، 16 هزار RAM ، یک باس باز شش اسلات و گزینه های مختلف ، از جمله قابلیت افزایش RAM تا 256K ، چاپگر آداپتور ، انتخاب صفحه نمایش رنگی یا تک رنگ ، درایوهای دیسک 8 اینچی ، پردازنده نقطه شناور اختیاری و رابط کاربری کمکی (جوی استیک). درایوهای 8 اینچی با درایوهای 5 اینچی جایگزین می شوند و شش شکاف به 5 کاهش می یابد. در غیر این صورت ، مشخصات تقریباً مشابه آنچه دستگاه نهایی ارائه می دهد ، بود.

لو ، که به زودی بخش سیستم های ورود را ترک می کند تا تاسیسات بزرگتر IBM را در روچستر ، مینه سوتا اداره کند ، فیلیپ دی.” دون “استریج ، یکی دیگر از کارمندان قدیمی IBM که در آزمایشگاه های بوکا راتون کار می کرد ، برای اجرای پروژه. استریج بعداً “پدر رایانه شخصی” لقب گرفت. دان ویلکی ، که مسئول تولید بود. و H.L. “Sparky” Sparks ، که رهبری فروش و بازاریابی را بر عهده داشت. چند ماه آینده شاهد گردبادی از فعالیت ها بود ، از جمله امضای مایکروسافت برای ارائه زبان ها و سیستم عامل (در مورد آن به زودی).

تا پایان سال 1980 ، تیم 150 کارمند داشت و تا ژانویه 1981 ، دستگاه برای اولین بار در شرکت نشان داده شد. نسخه های بعدی به سایر شرکت های نرم افزاری توزیع شد و امکان ایجاد بسته های اولیه مانند صفحه گسترده VisiCalc ، مجموعه ای از برنامه های حسابداری از نرم افزار Peachtree و یک واژه پرداز به نام EasyWriter از نرم افزار اطلاعات نامحدود ( IUS).

در 12 آگوست 1981 ، تقریباً یک سال پس از موافقت Project Chess ، IBM رایانه شخصی IBM 5150-که تقریباً بلافاصله IBM PC نامیده شد-را در چندین مطبوعات معرفی کرد. کنفرانس ها ، از نیویورک تا شیکاگو ، جایی که من آن را دیدم. این دستگاه دارای پردازنده 4.77 مگاهرتز Intel 8088 بود که به عنوان “ریزپردازنده 16 بیتی با سرعت بالا” ترومپت می شد ، اما رایانه شخصی فقط یک گذرگاه داده 8 بیتی داشت. در ابتدا ، این دستگاه با 16K RAM در مادربرد استاندارد ، قابل ارتقا تا 64K بود ، اما پردازنده آن توانایی بیشتری داشت ، زیرا 20 بیت آدرس آن به کامپیوتر اجازه می داد تا 1 مگابایت حافظه فیزیکی را در اختیار کامپیوتر قرار دهد ، که در آن زمان یک جهش بزرگ بود. به در حالی که رایانه می تواند گرافیک را نمایش دهد ، برای انجام این کار باید یک کارت گرافیک اختیاری خریداری کنید ، زیرا دستگاه اصلی فقط یک آداپتور تک رنگ داشت. البته ، قیمت اعلام شده شامل مانیتور یا حتی پورت سریال یا موازی نیست.

توصیه شده توسط ویراستاران ما

فروخته شده در مراکز تجاری ComputerSand و Sears ، رایانه اولیه دارای قیمت پایه 1565 دلار بود که شامل CPU 8088 ، 16 هزار RAM ، و فلاپی دیسک یا مانیتور نبود ، اما قابلیت اتصال به خانه تلویزیون و ضبط کاست. من مطمئن نیستم که کسی در آن پیکربندی چنین چیزی خریداری کرده باشد. به طور معمول ، سیستمی با 64 هزار رم ، و درایو فلاپی دیسک یک طرفه 160 کیلویی دارای قیمت فهرست 2880 دلار بود. PC بلافاصله ضربه شد. این کار با یک کمپین بازاریابی درخشان با بازی ولگرد کوچک ، شخصیتی که چارلی چاپلین در فیلم هایی مانند مدرن زمان محبوب کرد ، کمک کرد.

این شرکت در ابتدا تخمین زده بود که 250،000 واحد در طول یک هفته بفروشد. دوره پنج ساله ، اما برخی از اعضای تیم توسعه گزارش داده اند که شرکت بسیاری از سیستمها را در ماههای خاص

پس از موفقیت IBM PC ، IBM سرانجام حرکت کرد تا بخش رایانه های شخصی را به قسمت IBM برگرداند. استریج به عنوان معاون رئیس شرکت در IBM منصوب شد. لو ، که پروژه رایانه شخصی را بلافاصله پس از تأسیس ترک کرد ، به ریاست بخش سیستم های ورودی بازگشت. استریج در آگوست 1985 در سانحه هوایی جان خود را از دست داد. در آن زمان ، معماری رایانه شخصی ایجاد شده توسط تیم بوکا راتون به استاندارد صنعت تبدیل شده بود ، در نتیجه هزاران برنامه کاربردی ، انواع زیادی از تخته های اضافی و ماشینهای سازگار با کامپیوتر از دهها فروشنده.

برای اطلاعات بیشتر ، بهترین کتابهای تاریخ اولیه را بررسی کنید:


برای اطلاعات بیشتر ، پوشش کامل چهلمین نسخه PCMag را بررسی کنید. سالگرد PC IBM:

این خبرنامه ممکن است حاوی تبلیغات ، معاملات یا پیوندهای وابسته باشد. اشتراک در خبرنامه نشان دهنده رضایت شما از شرایط استفاده و خط مشی رازداری . هر زمان که بخواهید می توانید خبرنامه را لغو کنید.

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *